VOLVO EWR170E specifications — approved in Switzerland
156.4 HP
Max power
618.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
16 750 kg
Curb weight
5VA746
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 618.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 107.1 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4J (CFVI115) |
| Curb weight | 16 750 kg |
| Gross weight | 20 100 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | simples= 10.00-20: 7.5x20 / 11.00-20: 8.0x20 / 315/70R22.5: 7.50x22.5 |
| Tires (option) | jumelés= 18R19.5, 445/70R19.5,: 14x19.5 / 600/50R22.5, 620/40R22.5: 20.00x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 29/01/2020 |
| Type approval no. | 5VA746 |
5VA732
| Power | 156.4 HP (115.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 618.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 107.1 kg/HP |
| Displacement | 4 038 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | D4J (CFVI115) |
| Curb weight | 16 750 kg |
| Gross weight | 20 100 kg |
| Length | 5 500 mm |
| Width | 2 550 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Excavatrice |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | simples= 10.00-20: 7.5x20 / 11.00-20: 8.0x20 / 315/70R22.5: 7.50x22.5 |
| Tires (option) | jumelés= 18R19.5, 445/70R19.5,: 14x19.5 / 600/50R22.5, 620/40R22.5: 20.00x22.5 |
| Manufacturer | VOLVO CONSTR. EQUIPMENT GMBH CO., D-54329 KONZ |
| Approval date | 19/07/2018 |
| Type approval no. | 5VA732 |