VOLVO FE-250 4x2T specifications — approved in Switzerland
255.7 HP
Max power
969.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
3VC831
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 1 900 rpm |
| Torque | 969.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K250EUVI |
| Gross weight | 17 900 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 11R22.5: 12 R 22.5: 295/60R22.5: 385/65R22.5: 305/70R22.5: 295/80R22.5 |
| Tires (option) | 13R22.5: 385/55R22.5: 315/60R22.5: 275/70R22.5: 315/70R22.5: 315/80R22.5 |
| Manufacturer | VOLVO TRUCK CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 03/11/2021 |
| Type approval no. | 3VC831 |
3VC426
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 969.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K250EUVI |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 11R22.5: 12 R 22.5: 295/60R22.5: 385/65R22.5: 305/70R22.5: 295/80R22.5 |
| Tires (option) | 13R22.5: 385/55R22.5: 315/60R22.5: 275/70R22.5: 315/70R22.5: 315/80R22.5 |
| Manufacturer | VOLVO TRUCK CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 30/04/2019 |
| Type approval no. | 3VC426 |
3VC151
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 969.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K250EUVI |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 11R22.5: 12 R 22.5: 295/60R22.5: 385/65R22.5: 305/70R22.5: 295/80R22.5 |
| Tires (option) | 13R22.5: 385/55R22.5: 315/60R22.5: 275/70R22.5: 315/70R22.5: 315/80R22.5 |
| Manufacturer | VOLVO TRUCK CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 03/10/2016 |
| Type approval no. | 3VC151 |
3VB493
| Power | 255.7 HP (188.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 969.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 7 698 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR |
| Engine | D8K250EUVI |
| Gross weight | 13 000 kg |
| Wheelbase | 3 495 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 11R22.5: 12 R 22.5: 295/60R22.5: 385/65R22.5: 305/70R22.5: 295/80R22.5 |
| Tires (option) | 13R22.5: 385/55R22.5: 315/60R22.5: 275/70R22.5: 315/70R22.5: 315/80R22.5 |
| Manufacturer | VOLVO TRUCK CORPORATION, S-40508 GOETEBORG / SWEDEN |
| Approval date | 17/09/2013 |
| Type approval no. | 3VB493 |