VW Golf VII R Var specifications — approved in Switzerland
300.6 HP
Max power
380.0 Nm
Max torque
250 km/h
Top speed
1 574 kg
Curb weight
1XP929
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed |
| 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y/92Y XL: 7.5x18 DP49/7.5x18 DP51 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 24/01/2017 |
| Type approval no. | 1XP929 |
1VF939
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y/92Y XL: 7.5x18 DP49/7.5x18 DP51 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/11/2016 |
| Type approval no. | 1VF939 |
1VF940
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y XL: 7.5x18 DP49/51 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/11/2016 |
| Type approval no. | 1VF940 |
1XN812
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y: 7.5x18 DP49 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/07/2016 |
| Type approval no. | 1XN812 |
1VF642
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y XL: 7.5x18 DP49/51 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 01/12/2015 |
| Type approval no. | 1VF642 |
1VF423
| Power | 300.6 HP (221.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 380.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 250 km/h |
| Weight/power ratio | 5.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJXC |
| Curb weight | 1 574 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 562 mm |
| Width | 1 799 mm |
| Height | 1 446 mm |
| Wheelbase | 2 620 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 162.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP48 |
| Tires (option) | 225/40R18 92Y/92Y XL: 7.5x18 DP49/7.5x18 DP51 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/07/2015 |
| Type approval no. | 1VF423 |