VW Golf VII TGI Bl.M specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
194 km/h
Top speed
1 324 kg
Curb weight
1VF936
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 324 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6x16 DP48 / 6,5Jx16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/11/2016 |
| Type approval no. | 1VF936 |
1XL855
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 800 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 324 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6x16 DP48 / 6,5Jx16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 660 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 1XL855 |
1VF424
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 324 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V: 6x16 DP48 / 6,5Jx16 DP46 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/07/2015 |
| Type approval no. | 1VF424 |
1VF127
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.01 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 324 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6x16 DP48 / 6.5Jx16 DP46 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 04/11/2014 |
| Type approval no. | 1VF127 |
1VF117
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.54 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 382 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6x16 DP48 / 6.5Jx16 DP46 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 24/09/2014 |
| Type approval no. | 1VF117 |
1VE866
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.54 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPWA |
| Curb weight | 1 382 kg |
| Gross weight | 1 850 kg |
| Length | 4 255 mm |
| Width | 1 790 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Wheelbase | 2 622 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 5.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 205/55R16 91H: 6x16 DP48 / 6.5Jx16 DP46 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP48 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/08/2013 |
| Type approval no. | 1VE866 |