VW ID.3 Pure Perform specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
160 km/h
Top speed
1 782 kg
Curb weight
1VS603
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 782 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T XL: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/07/2022 |
| Type approval no. | 1VS603 |
1VR762
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 781 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T XL: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/02/2022 |
| Type approval no. | 1VR762 |
1VR761
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 781 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T XL: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/02/2022 |
| Type approval no. | 1VR761 |
1VQ806
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 781 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T XL: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/05/2021 |
| Type approval no. | 1VQ806 |
1VQ805
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 781 kg |
| Gross weight | 2 250 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T XL: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/05/2021 |
| Type approval no. | 1VQ805 |
1VQ688
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 772 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/03/2021 |
| Type approval no. | 1VQ688 |
1VQ689
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 11.84 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJD |
| Curb weight | 1 772 kg |
| Gross weight | 2 240 kg |
| Length | 4 261 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 537 mm |
| Wheelbase | 2 770 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | C |
| Tires | 215/45R20 95T: 7.5x20 ET44 / 215/50R19 93T: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T: 7.5x18 ET50 |
| Tires (option) | 215/55R19 93T M+S: 7.5x19 ET50 / 215/55R18 95T M+S: 7.5x18 ET50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/03/2021 |
| Type approval no. | 1VQ689 |