VW ID.4 Pro 4M specifications — approved in Switzerland
265.2 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
2 221 kg
Curb weight
| Power | 265.2 HP (195.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 8.37 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission |
| m1a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | X1EB |
| Curb weight | 2 221 kg |
| Gross weight | 2 750 kg |
| Length | 4 582 mm |
| Width | 1 852 mm |
| Height | 1 601 mm |
| Wheelbase | 2 769 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/45R21 101T: 8.5x21 ET40 / 235/50R20 100T: 8x20 ET45 / 235/55R19 101T: 8x19 ET45 |
| Tires (option) | AR= 255/40R21 102T: 9x21 ET42 / 255/45R20 101T: 9x20 ET42 / 255/50R19 103T: 8x19 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/07/2022 |
| Type approval no. | 1VS568 |