VW ID. BUZZ specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
145 km/h
Top speed
2 459 kg
Curb weight
1XZ113
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJA |
| Curb weight | 2 459 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 985 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 2 989 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/55R19 105T XL: 8x19 ET45 / 235/50R20 104T XL: 8x20 ET45 |
| Tires (option) | AV= HL 235/45R21 104T XL: 8.5x21 ET40 / 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/50R20 104T XL M+S: 8x20 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 07/12/2022 |
| Type approval no. | 1XZ113 |
1VS457
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJA |
| Curb weight | 2 459 kg |
| Gross weight | 2 930 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 985 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 2 989 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/55R19 105T XL: 8x19 ET45 / 235/50R20 104T XL: 8x20 ET45 |
| Tires (option) | AV= HL 235/45R21 104T XL: 8.5x21 ET40 / 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/50R20 104T XL M+S: 8x20 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/06/2022 |
| Type approval no. | 1VS457 |
1VS458
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJA |
| Curb weight | 2 459 kg |
| Gross weight | 2 930 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 985 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 2 989 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/55R19 105T XL: 8x19 ET45 / 235/50R20 104T XL: 8x20 ET45 |
| Tires (option) | AV= HL 235/45R21 104T XL: 8.5x21 ET40 / 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/50R20 104T XL M+S: 8x20 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/06/2022 |
| Type approval no. | 1VS458 |
1VS459
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJA |
| Curb weight | 2 459 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 985 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 2 989 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/55R19 105T XL: 8x19 ET45 / 235/50R20 104T XL: 8x20 ET45 |
| Tires (option) | AV= HL 235/45R21 104T XL: 8.5x21 ET40 / 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/50R20 104T XL M+S: 8x20 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/06/2022 |
| Type approval no. | 1VS459 |
1VS460
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) |
| Torque | 310.0 Nm |
| Top speed | 145 km/h |
| Weight/power ratio | 12.05 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / |
| Transmission | m1a |
| Drivetrain | AR |
| Engine | EBJA |
| Curb weight | 2 459 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 985 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 2 989 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| Energy category | D |
| Tires | AV= 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/55R19 105T XL: 8x19 ET45 / 235/50R20 104T XL: 8x20 ET45 |
| Tires (option) | AV= HL 235/45R21 104T XL: 8.5x21 ET40 / 235/60R18 103T M+S: 8x18 ET45 / 235/50R20 104T XL M+S: 8x20 ET45 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/06/2022 |
| Type approval no. | 1VS460 |