VW Jetta 1.6 specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
148.0 Nm
Max torque
186 km/h
Top speed
1 343 kg
Curb weight
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 5 600 rpm |
| Torque | 148.0 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 186 km/h |
| Weight/power ratio | 13.17 kg/HP |
| Displacement | 1 595 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BSE |
| Curb weight | 1 343 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91T, 91H: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91T, 91H: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91T, 91H, 205/55R16 91Q M+S: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 670 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/07/2005 |
| Type approval no. | 1VD332 |