VW Jetta 2.0 TSI specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
236 km/h
Top speed
1 430 kg
Curb weight
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 236 km/h |
| Weight/power ratio | 7.15 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CCZA |
| Curb weight | 1 430 kg |
| Gross weight | 1 920 kg |
| Length | 4 644 mm |
| Width | 1 778 mm |
| Height | 1 438 mm |
| Wheelbase | 2 633 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R16 91V: 6x16 DP50, 6.5x16 DP50 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP48.5 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/03/2011 |
| Type approval no. | 1VD939 |