VW Jetta 2.0FSI specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
211 km/h
Top speed
1 394 kg
Curb weight
1VD374
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 211 km/h |
| Weight/power ratio | 9.32 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BVY |
| Curb weight | 1 394 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 197.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91V: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V, 205/55R16 91Q M+S: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 24/11/2005 |
| Type approval no. | 1VD374 |
1VD330
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 211 km/h |
| Weight/power ratio | 9.32 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLR |
| Curb weight | 1 394 kg |
| Gross weight | 1 910 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 197.0 g/km |
| Consumption | 8.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91V: 6x15 DP47, 6.5x15 DP50 / 205/60R15 91V: 6x15 DP47 |
| Tires (option) | 205/55R16 91V, 205/55R16 91Q M+S: 6.5x16 DP50 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/07/2005 |
| Type approval no. | 1VD330 |