VW Jetta 2.0T specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
233 km/h
Top speed
1 448 kg
Curb weight
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 233 km/h |
| Weight/power ratio | 7.24 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BWA |
| Curb weight | 1 448 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 554 mm |
| Width | 1 781 mm |
| Height | 1 459 mm |
| Wheelbase | 2 575 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91W: 6.5x16 DP50 / 205/55R16 91Q M+S: 6x16 DP50 |
| Tires (option) | 225/45R17 91W: 7x17 DP54 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/09/2005 |
| Type approval no. | 1VD343 |