VW LT35-Baldinger specifications — approved in Switzerland
157.8 HP
Max power
337.0 Nm
Max torque
134 km/h
Top speed
| Power | 157.8 HP (116.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 337.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 134 km/h |
| Displacement | 2 799 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AUH |
| Gross weight | 3 250 kg |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2-4 |
| Tires | 195/70R15C 104R: 5.5x15 DP83 |
| Tires (option) | 225/70R15C 112R: 6x15 DP83, 6x15 DP75, 7x15 DP76 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/09/2002 |
| Type approval no. | 3VD332 |