VW New Beetle RSI specifications — approved in Switzerland
224.4 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 590 kg
Curb weight
| Power | 224.4 HP (165.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 7.09 kg/HP |
| Displacement | 3 188 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | AXJ |
| Curb weight | 1 590 kg |
| Gross weight | 1 815 kg |
| Length | 4 100 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 513 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 286.0 g/km |
| Consumption | 11.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 235/40R18 91W 9x18 DP10 VW |
| Tires (option) | 205/55R16 91H M+S 7x16 DP10 VW |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/12/2000 |
| Type approval no. | 1VC946 |