VW Passat 1.4 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
203 km/h
Top speed
1 440 kg
Curb weight
1VE637
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 203 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/06/2013 |
| Type approval no. | 1VE637 |
1VD963
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 215/55R16 93H: 7x16 DP45 / 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 27/05/2011 |
| Type approval no. | 1VD963 |
1XB514
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 31/01/2011 |
| Type approval no. | 1XB514 |
1VD839
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 11.76 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 440 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/09/2010 |
| Type approval no. | 1VD839 |