VW Passat 1.4Ecofuel specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
214 km/h
Top speed
1 598 kg
Curb weight
1VE651
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDGA |
| Curb weight | 1 598 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/06/2013 |
| Type approval no. | 1VE651 |
1VE177
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDGA |
| Curb weight | 1 598 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/08/2011 |
| Type approval no. | 1VE177 |
1VD843
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 214 km/h |
| Weight/power ratio | 10.68 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDGA |
| Curb weight | 1 598 kg |
| Gross weight | 2 120 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/09/2010 |
| Type approval no. | 1VD843 |
1VD611
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.71 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Hydrogen |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDGA |
| Curb weight | 1 602 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 447 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 166.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 195/60R16 93H: 6.5x16 DP42 |
| Tires (option) | 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 / 205/50R17 93H: 6x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/01/2009 |
| Type approval no. | 1VD611 |