VW Passat 1.5TSI specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 405 kg
Curb weight
1VH598
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.39 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DADA |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 138.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 / 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 235/45R18 94W: 8x18 DP44 / 235/40R19 96W XL: 8x19 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/12/2018 |
| Type approval no. | 1VH598 |
1VH599
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 215 km/h |
| Weight/power ratio | 9.39 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DADA |
| Curb weight | 1 405 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 / 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 235/45R18 94W: 8x18 DP44 / 235/40R19 96W XL: 8x19 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/12/2018 |
| Type approval no. | 1VH599 |