VW Passat 1.6 Bl.M specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 474 kg
Curb weight
1VF284
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 210 km/h |
| Weight/power ratio | 12.31 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DCZA |
| Curb weight | 1 474 kg |
| Gross weight | 2 020 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 3.70 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/06/2015 |
| Type approval no. | 1VF284 |
1VD731
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 14.28 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 495 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 447 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/11/2009 |
| Type approval no. | 1VD731 |