VW Passat 1.6D BMT specifications — approved in Switzerland
119.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
206 km/h
Top speed
1 444 kg
Curb weight
1VG110
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 206 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DCXA |
| Curb weight | 1 444 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/12/2016 |
| Type approval no. | 1VG110 |
1VG109
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DCXA |
| Curb weight | 1 444 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 105.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/12/2016 |
| Type approval no. | 1VG109 |
1VF138
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DCXA |
| Curb weight | 1 444 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/11/2014 |
| Type approval no. | 1VF138 |
1VF137
| Power | 119.7 HP (88.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 206 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DCXA |
| Curb weight | 1 444 kg |
| Gross weight | 1 990 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 105.0 g/km |
| Consumption | 4.00 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/11/2014 |
| Type approval no. | 1VF137 |
1XJ934
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/03/2015 |
| Type approval no. | 1XJ934 |
1VE641
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/06/2013 |
| Type approval no. | 1VE641 |
1XE710
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 27/02/2013 |
| Type approval no. | 1XE710 |
1VD968
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 27/05/2011 |
| Type approval no. | 1VD968 |
1VD841
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 400 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAYC |
| Curb weight | 1 499 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 114.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93H: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 400 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/09/2010 |
| Type approval no. | 1VD841 |