VW Passat 1.6FSI specifications — approved in Switzerland
115.6 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 423 kg
Curb weight
| Power | 115.6 HP (85.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 12.31 kg/HP |
| Displacement | 1 598 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLF |
| Curb weight | 1 423 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 457 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/55R16 91V/91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V/93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 93V/94H: 7.5x17 DP47 / 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 710 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/02/2005 |
| Type approval no. | 1VD297 |