VW Passat 1.8 specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 502 kg
Curb weight
1VE648
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/06/2013 |
| Type approval no. | 1VE648 |
1XE150
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/11/2012 |
| Type approval no. | 1XE150 |
1XD979
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 01/11/2012 |
| Type approval no. | 1XD979 |
1XD581
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/08/2012 |
| Type approval no. | 1XD581 |
1VE457
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2012 |
| Type approval no. | 1VE457 |
1XC499
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/12/2011 |
| Type approval no. | 1XC499 |
1VE176
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V, 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/08/2011 |
| Type approval no. | 1VE176 |
1VD842
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 9.36 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CDAA |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 769 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Wheelbase | 2 711 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/60R16 93V: 6x16 DP42 / 205/55R16 91V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 205/50R17 93V: 6x17 DP45, 6.5x17 DP42 / 235/45R17 94V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/09/2010 |
| Type approval no. | 1VD842 |