VW Passat 1.8TSI BMT specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
232 km/h
Top speed
1 480 kg
Curb weight
1VG658
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed |
| 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.25 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJSA |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG658 |
1VG659
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.25 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJSA |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 136.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG659 |
1VF170
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.25 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJSA |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/03/2015 |
| Type approval no. | 1VF170 |
1VF171
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 232 km/h |
| Weight/power ratio | 8.25 kg/HP |
| Displacement | 1 798 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJSA |
| Curb weight | 1 480 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/03/2015 |
| Type approval no. | 1VF171 |