VW Passat 1.9TDI specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
1 497 kg
Curb weight
1XA391
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 188 km/h |
| Weight/power ratio | 14.3 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BKC |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 457 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 93V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/04/2006 |
| Type approval no. | 1XA391 |
1VD382
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 14.3 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BXE |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 457 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 / 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/01/2006 |
| Type approval no. | 1VD382 |
1VD352
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 14.3 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BLS |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 447 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93H: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 / 205/50R17 93H M+S: 6x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 31/10/2005 |
| Type approval no. | 1VD352 |
1VD299
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 14.3 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BKC |
| Curb weight | 1 497 kg |
| Gross weight | 2 030 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 457 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 157.0 g/km |
| Consumption | 5.80 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R16 91V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 / 215/55R16 93V: 6.5x16 DP42, 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 93V: 7.5x17 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/02/2005 |
| Type approval no. | 1VD299 |