VW Passat 2.0 B.MT specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
210 km/h
Top speed
1 523 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 4 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 210 km/h |
| Weight/power ratio | 10.87 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CBAB |
| Curb weight | 1 523 kg |
| Gross weight | 2 040 kg |
| Length | 4 765 mm |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 447 mm |
| Wheelbase | 2 709 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 124.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 195/60R16 93H: 6x16 DP42 / 205/55R16 91H, 215/55R16 93H: 7x16 DP45 |
| Tires (option) | 235/45R17 94H: 7.5x17 DP47 / 205/50R17 93H: 6x17 DP45 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/11/2009 |
| Type approval no. | 1VD732 |