VW Passat 2.0 TDI specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
229 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
1VG904
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 229 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFHA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94V: 7x17 DP40 / 215/60R16 95V 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 7x17 DP40 / 215/55R17 94H: 6.5x17 DP41 M+S |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 01/10/2018 |
| Type approval no. | 1VG904 |
1VG905
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 229 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFHA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 / 215/55R17 94V/W: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94V/W: 7x17 DP40 / |
| Tires (option) | 215/55R17 94H: 7x17 DP40 M+S / 225/55R17 97W: 8x17 DP41 / 235/40R19 96W XL: 8x19 DP44 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 01/10/2018 |
| Type approval no. | 1VG905 |
1XS277
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 229 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFHA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 122.0 g/km |
| Consumption | 4.70 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/02/2018 |
| Type approval no. | 1XS277 |
1VG669
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 229 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFHA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 117.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG669 |
1VG668
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 229 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFHA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 115.0 g/km |
| Consumption | 4.40 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG668 |
1VG112
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 109.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/12/2016 |
| Type approval no. | 1VG112 |
1VG111
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 090 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 108.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 06/12/2016 |
| Type approval no. | 1VG111 |
1XN720
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 118.0 g/km |
| Consumption | 4.50 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/06/2016 |
| Type approval no. | 1XN720 |
1XL284
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 119.0 g/km |
| Consumption | 4.60 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2015 |
| Type approval no. | 1XL284 |
1VF286
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 106.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/06/2015 |
| Type approval no. | 1VF286 |
1VF287
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 235 km/h |
| Weight/power ratio | 7.9 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DFCA |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 767 mm |
| Width | 1 832 mm |
| Height | 1 441 mm |
| Wheelbase | 2 786 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 107.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | B |
| Tires | 215/60R16 95V: 6.5x16 DP41/42 |
| Tires (option) | 215/55R17 94V: 6.5x17 DP41 / 215/55R17 94W: 6.5x17 DP41, 7x17 DP40 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/06/2015 |
| Type approval no. | 1VF287 |