VW T5 Multivan TDI specifications — approved in Switzerland
179.5 HP
Max power
400.0 Nm
Max torque
191 km/h
Top speed
2 169 kg
Curb weight
1VE346
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 191 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFCA |
| Curb weight | 2 169 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/03/2012 |
| Type approval no. | 1VE346 |
1VD703
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 191 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFCA |
| Curb weight | 2 169 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 24/09/2009 |
| Type approval no. | 1VD703 |
1VE228
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CCHA |
| Curb weight | 2 141 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/10/2011 |
| Type approval no. | 1VE228 |
1VD680
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 15.28 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CCHA |
| Curb weight | 2 141 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/09/2009 |
| Type approval no. | 1VD680 |