VW T5 Start.D 4M BMT specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
170 km/h
Top speed
2 187 kg
Curb weight
1XF322
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.61 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAAC |
| Curb weight | 2 187 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R17 reinf. 103T: 7x17 DP55 |
| Tires (option) | 215/60R17C 104T M+S: 7x17 DP55 / 225/55R17C 104T: 7x17 DP56 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 29/05/2013 |
| Type approval no. | 1XF322 |
1XD781
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.61 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAAC |
| Curb weight | 2 187 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R17 reinf. 103T: 7x17 DP55 |
| Tires (option) | 215/60R17C 104T M+S: 7x17 DP55 / 225/55R17C 104T: 7x17 DP56 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/10/2012 |
| Type approval no. | 1XD781 |
1VE417
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 170 km/h |
| Weight/power ratio | 15.61 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAAC |
| Curb weight | 2 187 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | 235/55R17 reinf. 103T: 7x17 DP55 |
| Tires (option) | 215/60R17C 104T M+S: 7x17 DP55 / 225/55R17C 104T: 7x17 DP56 |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 19/07/2012 |
| Type approval no. | 1VE417 |