VW T5 Startl BMT specifications — approved in Switzerland
114.2 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
2 032 kg
Curb weight
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 17.79 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAD |
| Curb weight | 2 032 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/65R16C 103T, 215/65R16C 102T: 6.5x16 DP51 / 235/60R16 reinf. 104T: 7x16 DP55 |
| Tires (option) | 225/55R17C 104T: 7x17 DP56 / 235/55R17 reinf. 103T, 215/60R17C 104T M+S: 7x17 DP55 |
| Tow cap. (braked) | 2 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/09/2013 |
| Type approval no. | 1VE869 |