VW T5 Startline BMT specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
173 km/h
Top speed
2 067 kg
Curb weight
1XK947
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 173 km/h |
| Weight/power ratio | 14.75 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAC |
| Curb weight | 2 067 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 7 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/07/2015 |
| Type approval no. | 1XK947 |
1VE831
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 173 km/h |
| Weight/power ratio | 14.75 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAC |
| Curb weight | 2 067 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/07/2013 |
| Type approval no. | 1VE831 |
1VE833
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 14.81 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CCHA |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/07/2013 |
| Type approval no. | 1VE833 |
1VE231
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 14.81 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CCHA |
| Curb weight | 2 075 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/10/2011 |
| Type approval no. | 1VE231 |
1VE830
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Weight/power ratio | 19.92 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAB |
| Curb weight | 2 032 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/07/2013 |
| Type approval no. | 1VE830 |
1VE829
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 24.1 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAA |
| Curb weight | 2 032 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/07/2013 |
| Type approval no. | 1VE829 |
1VE218
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 250 rpm |
| Top speed | 146 km/h |
| Weight/power ratio | 24.1 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAA |
| Curb weight | 2 032 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 892 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/10/2011 |
| Type approval no. | 1VE218 |