VW T6 specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
3VE692
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXEB |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 188.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Tires | AV= 215/60R17C 109T (104H)/104T M+S: 7x17 DP55/DP56 / 235/55R17 103H reinf.: 7x17 DP55 |
| Tires (option) | AV= 255/45R18 103H reinf.: 8x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/08/2016 |
| Type approval no. | 3VE692 |
3VE694
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXEB |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Tires | AV= 215/60R17C 109T (104H)/104T M+S: 7x17 DP55/DP56 / 235/55R17 103H reinf.: 7x17 DP55 |
| Tires (option) | AV= 255/45R18 103H reinf.: 8x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/08/2016 |
| Type approval no. | 3VE694 |
3VE579
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 171 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFCA |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE579 |
3VE580
| Power | 179.5 HP (132.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 400.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CFCA |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE580 |
3VE584
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 250 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 166 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXHA |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE584 |
3VE583
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 250 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXHA |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE583 |
3VE576
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 157 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAC |
| Seats | 1 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 208.0 g/km |
| Consumption | 7.90 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/09/2015 |
| Type approval no. | 3VE576 |
3VE575
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAC |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/09/2015 |
| Type approval no. | 3VE575 |
3VE703
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 147 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXHB |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C 107T, 215/65R16C 106T: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 104T reinf.: 7x16 DP55 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 103H reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 103H reinf.: 8x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/08/2016 |
| Type approval no. | 3VE703 |
3VE701
| Power | 114.2 HP (84.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 151 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXHB |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 182.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C 107T, 215/65R16C 106T: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 104T reinf.: 7x16 DP55 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 103H reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 103H reinf.: 8x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/08/2016 |
| Type approval no. | 3VE701 |
3VE581
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXGB |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE581 |
3VE578
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAB |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 203.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE578 |
3VE577
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAAB |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE577 |
3VE582
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 144 km/h |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXGB |
| Seats | 1 |
| Doors | 3-4 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Tires | AV= 205/65R16C, 215/65R16C: 6.5x16 DP51/52 / 235/60R16 reinf.: 7x16 DP55 seul. d-disque de frein AV= 308 |
| Tires (option) | AV= 235/55R17 reinf.: 7x17 DP55, 7.5x17 DP55 / 255/45R18 reinf.: 8x18 DP50, 8.5x18 DP50 |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/10/2015 |
| Type approval no. | 3VE582 |