VW T6 Calif. TDI 4M specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
2 580 kg
Curb weight
1VG787
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 17.25 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXFA |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 165.0 g/km |
| Consumption | 7.30 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 23/03/2018 |
| Type approval no. | 1VG787 |
1VF961
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 17.25 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXFA |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/11/2016 |
| Type approval no. | 1VF961 |
1VF605
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 17.25 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXFA |
| Curb weight | 2 580 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 176.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/11/2015 |
| Type approval no. | 1VF605 |