VW T6 California TSI specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
2 474 kg
Curb weight
1VF603
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 12.13 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJKA |
| Curb weight | 2 474 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 216.0 g/km |
| Consumption | 9.40 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/10/2015 |
| Type approval no. | 1VF603 |
1VF604
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 194 km/h |
| Weight/power ratio | 12.62 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJKA |
| Curb weight | 2 575 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 219.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 16/10/2015 |
| Type approval no. | 1VF604 |
1VF674
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 16.22 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CJKB |
| Curb weight | 2 427 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 990 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Véhicule d'habitation |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/12/2015 |
| Type approval no. | 1VF674 |