VW T6 K. 2.0 TDI 4M specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
199 km/h
Top speed
1 917 kg
Curb weight
1VG868
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.4 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 3 200 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/08/2018 |
| Type approval no. | 1VG868 |
1VG870
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 9.4 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 3 200 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/08/2018 |
| Type approval no. | 1VG870 |
1VG872
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.4 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 3 200 kg |
| Length | 5 304 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 457 mm |
| Wheelbase | 3 400 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 208.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/08/2018 |
| Type approval no. | 1VG872 |
1VG874
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.4 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 3 200 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 030 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 202.0 g/km |
| Consumption | 7.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/08/2018 |
| Type approval no. | 1VG874 |
1VG849
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.4 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 917 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG849 |
1VG858
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.75 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 5 304 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 457 mm |
| Wheelbase | 3 400 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 208.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG858 |
1VG850
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 199 km/h |
| Weight/power ratio | 9.75 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG850 |
1VG854
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 193 km/h |
| Weight/power ratio | 10.01 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 2 043 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 205.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG854 |
1VG856
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 9.75 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 5 304 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 457 mm |
| Wheelbase | 3 400 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 195.0 g/km |
| Consumption | 7.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG856 |