VW T6 Kombi TDI 4M specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
340.0 Nm
Max torque
179 km/h
Top speed
1 990 kg
Curb weight
1XU165
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/07/2019 |
| Type approval no. | 1XU165 |
1VG818
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 187.0 g/km |
| Consumption | 7.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 04/04/2018 |
| Type approval no. | 1VG818 |
1VG819
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 181.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 04/04/2018 |
| Type approval no. | 1VG819 |
1XQ977
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/06/2017 |
| Type approval no. | 1XQ977 |
1VF998
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 6.80 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/12/2016 |
| Type approval no. | 1VF998 |
1VF997
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 172.0 g/km |
| Consumption | 6.60 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 02/12/2016 |
| Type approval no. | 1VF997 |
1VF560
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/09/2015 |
| Type approval no. | 1VF560 |
1VF561
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 340.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 167 km/h |
| Weight/power ratio | 13.3 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CXHA |
| Curb weight | 1 990 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 175.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/09/2015 |
| Type approval no. | 1VF561 |