VW T6 Kombi TSI 4M specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
2 018 kg
Curb weight
1VF564
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 9.89 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJKA |
| Curb weight | 2 018 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 212.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/09/2015 |
| Type approval no. | 1VF564 |
1VF565
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 183 km/h |
| Weight/power ratio | 9.89 kg/HP |
| Displacement | 1 984 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CJKA |
| Curb weight | 2 018 kg |
| Gross weight | 2 800 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 2 150 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 218.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 03/09/2015 |
| Type approval no. | 1VF565 |