VW T6 Multiv.TDI BMT specifications — approved in Switzerland
204.0 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
203 km/h
Top speed
2 070 kg
Curb weight
1VG860
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 203 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 3 000 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG860 |
1VG862
| Power | 204.0 HP (150.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CXEB |
| Curb weight | 2 070 kg |
| Gross weight | 3 080 kg |
| Length | 4 904 mm |
| Width | 1 904 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 3 000 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 3+1-2/4+1-2 |
| CO₂ | 183.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | voir remarques |
| Tow cap. (braked) | 2 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 20/07/2018 |
| Type approval no. | 1VG862 |