VW Taigo 1.5TSI specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
212 km/h
Top speed
1 304 kg
Curb weight
1VS852
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 92V: 6.5x17 ET35 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/10/2022 |
| Type approval no. | 1VS852 |
1VS853
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 92V: 6.5x17 ET35 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/10/2022 |
| Type approval no. | 1VS853 |
1XY511
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 483 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/08/2022 |
| Type approval no. | 1XY511 |
1XY393
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/07/2022 |
| Type approval no. | 1XY393 |
1XX904
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/04/2022 |
| Type approval no. | 1XX904 |
1XX907
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 25/04/2022 |
| Type approval no. | 1XX907 |
1XX720
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/03/2022 |
| Type approval no. | 1XX720 |
1VR505
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/11/2021 |
| Type approval no. | 1VR505 |
1VR504
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/11/2021 |
| Type approval no. | 1VR504 |
1VR442
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 483 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/11/2021 |
| Type approval no. | 1VR442 |
1VR441
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 212 km/h |
| Weight/power ratio | 8.72 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m7a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPCA |
| Curb weight | 1 304 kg |
| Gross weight | 1 750 kg |
| Length | 4 266 mm |
| Width | 1 757 mm |
| Height | 1 483 mm |
| Wheelbase | 2 554 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 205/55R17 91V: 6.5x17 ET39 / 215/45R18 89V: 7x18 ET39 |
| Tires (option) | 195/60R16 89H M+S: 6x16 ET35 / 205/55R17 91H M+S: 6.5x17 ET39 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 650 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/11/2021 |
| Type approval no. | 1VR441 |