VW Taro 4x4 specifications — approved in Switzerland
111.5 HP
Max power
190.0 Nm
Max torque
150 km/h
Top speed
3VD174
| Power | 111.5 HP (82.0 kW) @ 4 600 rpm |
| Torque | 190.0 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Displacement | 2 366 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 22R-E |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2/4 |
| Tires | 205R16 104Q: 5.5x16 DP00, 6x16 DP00, 6x16 DP30 |
| Tow cap. (braked) | 2 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/05/1997 |
| Type approval no. | 3VD174 |
3VD101
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 163.0 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 20.34 kg/HP |
| Displacement | 2 446 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 2L |
| Curb weight | 1 605 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 745 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 205R16: 5.5x16 DP00: 6x16 DP00 |
| Tow cap. (braked) | 2 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/08/1996 |
| Type approval no. | 3VD101 |
3VD102
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 163.0 Nm @ 2 200 rpm |
| Top speed | 135 km/h |
| Weight/power ratio | 21.55 kg/HP |
| Displacement | 2 446 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 2L |
| Curb weight | 1 700 kg |
| Gross weight | 2 515 kg |
| Length | 4 720 mm |
| Width | 1 690 mm |
| Height | 1 735 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 / 4 |
| Tires | 205R16: 5.5x16 DP00: 6x16 DP00: 6x16 DP30 |
| Tow cap. (braked) | 2 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 28/08/1996 |
| Type approval no. | 3VD102 |