VW Tiguan 1.4 4M RL specifications — approved in Switzerland
149.6 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 592 kg
Curb weight
1VG705
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZDA |
| Curb weight | 1 592 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 634 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG705 |
1VG712
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZEA |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 644 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG712 |
1VG711
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZEA |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 634 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 148.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG711 |
1VG706
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZDA |
| Curb weight | 1 592 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 644 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG706 |
1XR502
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZDA |
| Curb weight | 1 592 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 634 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/09/2017 |
| Type approval no. | 1XR502 |
1VF866
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZDA |
| Curb weight | 1 592 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 644 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/07/2016 |
| Type approval no. | 1VF866 |
1VF865
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.64 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | m6a |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZDA |
| Curb weight | 1 592 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 634 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 163.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/07/2016 |
| Type approval no. | 1VF865 |
1VF760
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZEA |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 644 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/05/2016 |
| Type approval no. | 1VF760 |
1VF759
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 200 km/h |
| Weight/power ratio | 10.49 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CZEA |
| Curb weight | 1 570 kg |
| Gross weight | 2 100 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 634 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 255/45R19 100V: 8.5x19 DP38 (seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/05/2016 |
| Type approval no. | 1VF759 |