VW Tiguan 1.4 Track specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 631 kg
Curb weight
1VE940
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 / 235/55R17 99H: 7x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 17/06/2014 |
| Type approval no. | 1VE940 |
1VE611
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 / 235/55R17 99H: 7x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/05/2013 |
| Type approval no. | 1VE611 |
1VE473
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2012 |
| Type approval no. | 1VE473 |
1VD975
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 07/06/2011 |
| Type approval no. | 1VD975 |
1VE609
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHA |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 22/05/2013 |
| Type approval no. | 1VE609 |
1VE475
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHA |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2012 |
| Type approval no. | 1VE475 |
1VE191
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVA |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 433 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 05/09/2011 |
| Type approval no. | 1VE191 |