VW Tiguan 1.4 TSI specifications — approved in Switzerland
125.1 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 490 kg
Curb weight
1VG698
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 235/55R18 100V: 7x18 DP43 / 235/50R19 99V: 7x19 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG698 |
1VG699
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 215/65R17 99H M+S: 6.5x17 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/11/2017 |
| Type approval no. | 1VG699 |
1XR760
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 622 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 215/65R17 99H M+S: 6.5x17 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 30/10/2017 |
| Type approval no. | 1XR760 |
1XQ206
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 622 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 215/65R17 99H M+S: 6.5x17 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 24/02/2017 |
| Type approval no. | 1XQ206 |
1VF761
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 622 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 235/55R18 100V: 7x18 DP43 / 235/50R19 99V: 7x19 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/05/2016 |
| Type approval no. | 1VF761 |
1VF762
| Power | 125.1 HP (92.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 11.91 kg/HP |
| Displacement | 1 395 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CZCA |
| Curb weight | 1 490 kg |
| Gross weight | 1 960 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 622 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 |
| Tires (option) | 215/65R17 99H M+S: 6.5x17 DP38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 26/05/2016 |
| Type approval no. | 1VF762 |