VW Tiguan 1.4Bl.M.T. specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
203 km/h
Top speed
1 522 kg
Curb weight
1XC565
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 203 km/h |
| Weight/power ratio | 9.48 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 522 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 11/01/2012 |
| Type approval no. | 1XC565 |
1VD973
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 203 km/h |
| Weight/power ratio | 9.48 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 522 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 07/06/2011 |
| Type approval no. | 1VD973 |
1VD756
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 197 km/h |
| Weight/power ratio | 10.09 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAVA |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 427 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 08/02/2010 |
| Type approval no. | 1VD756 |
1XE181
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.26 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 501 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 12/11/2012 |
| Type approval no. | 1XE181 |
1XE170
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.26 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 501 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 09/11/2012 |
| Type approval no. | 1XE170 |
1XC308
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 512 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 427 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 31/10/2011 |
| Type approval no. | 1XC308 |
1VE192
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 12.26 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 501 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 05/09/2011 |
| Type approval no. | 1VE192 |
1VD807
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.35 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CAXA |
| Curb weight | 1 512 kg |
| Gross weight | 2 080 kg |
| Length | 4 427 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 152.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 04/08/2010 |
| Type approval no. | 1VD807 |