VW Tiguan 1.4TSI specifications — approved in Switzerland
160.5 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 631 kg
Curb weight
1XD997
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 05/11/2012 |
| Type approval no. | 1XD997 |
1XD531
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 13/08/2012 |
| Type approval no. | 1XD531 |
1VE474
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2012 |
| Type approval no. | 1VE474 |
1VD974
| Power | 160.5 HP (118.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.16 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVD |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 07/06/2011 |
| Type approval no. | 1VD974 |
1VE476
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CTHA |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 10/08/2012 |
| Type approval no. | 1VE476 |
1VE190
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.9 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVA |
| Curb weight | 1 631 kg |
| Gross weight | 2 200 kg |
| Length | 4 426 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 645 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 178.0 g/km |
| Consumption | 7.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 05/09/2011 |
| Type approval no. | 1VE190 |
1VD567
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | CAVA |
| Curb weight | 1 621 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 427 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 / 215/60R17 96H: 6.5x17 DP33 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 21/10/2008 |
| Type approval no. | 1VD567 |
1VD495
| Power | 149.6 HP (110.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 10.84 kg/HP |
| Displacement | 1 390 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | BWK |
| Curb weight | 1 621 kg |
| Gross weight | 2 170 kg |
| Length | 4 427 mm |
| Width | 1 809 mm |
| Height | 1 665 mm |
| Wheelbase | 2 605 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 199.0 g/km |
| Consumption | 8.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 DP33 |
| Tires (option) | 235/55R17 99H: 7x17 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 2 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/08/2007 |
| Type approval no. | 1VD495 |