VW Tiguan 1.5TSI specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
220.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
1 510 kg
Curb weight
1VJ937
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 ET38, 7x17 ET40 / 235/55R18 100V: 7x18 ET43 / 235/50R19 99V: 7x19 ET43 |
| Tires (option) | 255/45R19 100V: 8.5x19 ET38 / 235/45R20 100V XL: 8x20 ET41 / 255/40R20 101V XL: 8.5x20 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ937 |
1VJ932
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 ET38, 7x17 ET40 / 235/55R18 100V: 7x18 ET43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 ET43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ932 |
1VJ933
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 ET38, 7x17 ET40 / 235/55R18 100V: 7x18 ET43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 ET43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ933 |
1VJ934
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires (option) | extensions passages de roue Flaps) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ934 |
1VJ935
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 ET38, 7x17 ET40 / 235/55R18 100V: 7x18 ET43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 ET43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 ET41 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ935 |
1VJ936
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 ET38, 7x17 ET40 / 235/55R18 100V: 7x18 ET43 / 235/50R19 99V: 7x19 ET43 |
| Tires (option) | 255/45R19 100V: 8.5x19 ET38 / 235/45R20 100V XL: 8x20 ET41 / 255/40R20 101V XL: 8.5x20 ET38 |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 18/12/2019 |
| Type approval no. | 1VJ936 |
1VJ612
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19" +20" seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ612 |
1VJ613
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19" +20" seul. avec extensions passages de roue) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ613 |
1VJ614
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19"+20"seul. avec extensions passages de roue Flaps) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ614 |
1VJ615
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19"+20"seul. avec extensions passages de roue Flaps) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ615 |
1VJ616
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 486 mm |
| Width | 1 839 mm |
| Height | 1 635 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19"+20"seul. avec extensions passages de roue Flaps) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ616 |
1VJ617
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 220.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 192 km/h |
| Weight/power ratio | 11.56 kg/HP |
| Displacement | 1 498 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | DPBE |
| Curb weight | 1 510 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 490 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 625 mm |
| Wheelbase | 2 677 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 160.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 99V: 6.5x17 DP38, 7x17 DP40 / 235/55R18 100V: 7x18 DP43 |
| Tires (option) | 235/50R19 99V: 7x19 DP43 / 235/45R20 100V XL: 8x20 DP41 (19"+20"seul. avec extensions passages de roue Flaps) |
| Tow cap. (braked) | 1 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | VOLKSWAGEN AG, D-38440 WOLFSBURG |
| Approval date | 15/10/2019 |
| Type approval no. | 1VJ617 |