ASTON MARTIN DB7 Coupé specifications — approved in Switzerland
331.8 HP
Max power
478.0 Nm
Max torque
274 km/h
Top speed
1 850 kg
Curb weight
| Power | 331.8 HP (244.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 478.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 274 km/h |
| Weight/power ratio | 5.58 kg/HP |
| Displacement | 3 239 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-inj-K |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM1 |
| Curb weight | 1 850 kg |
| Gross weight | 2 105 kg |
| Length | 4 646 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 238 mm |
| Wheelbase | 2 591 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 349.0 g/km |
| Consumption | 14.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 245/40ZR18 (92Z): 8x18 DP14.5, 8.5x18 DP14.5, 8.5x18 DP14 |
| Tires (option) | 225/55 R16 94/95H M+S: 7x16 DP20 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 04/07/1997 |
| Type approval no. | 1AB501 |