ASTON MARTIN DB7 GTA Conv. specifications — approved in Switzerland
416.2 HP
Max power
542.0 Nm
Max torque
265 km/h
Top speed
1 995 kg
Curb weight
| Power | 416.2 HP (306.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 542.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 265 km/h |
| Weight/power ratio | 4.79 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 5 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM2 |
| Curb weight | 1 995 kg |
| Gross weight | 2 220 kg |
| Length | 4 692 mm |
| Width | 1 830 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 591 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 472.0 g/km |
| Consumption | 19.70 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/40R18 93Y: 8x18 DP34 / 245/35ZR19 93Y: 8x19 DP34 |
| Tires (option) | AR= 265/35R18 93Y: 9x18 DP33 / 265/30ZR19 93Y: 9.5x19 DP40 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 29/04/2003 |
| Type approval no. | 1AB512 |