ASTON MARTIN DB9 Coupé specifications — approved in Switzerland
518.2 HP
Max power
620.0 Nm
Max torque
295 km/h
Top speed
1 860 kg
Curb weight
1AB588
| Power | 518.2 HP (381.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed |
| 295 km/h |
| Weight/power ratio | 3.59 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM11 |
| Curb weight | 1 860 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 690 mm |
| Width | 1 905 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 325.0 g/km |
| Consumption | 14.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35ZR20 (95Y): 8.5x20 DP42.1 / AR= 295/30ZR20 (101Y): 11x20 DP54 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 11/07/2014 |
| Type approval no. | 1AB588 |
1AB561
| Power | 518.2 HP (381.0 kW) @ 6 500 rpm |
| Torque | 620.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 295 km/h |
| Weight/power ratio | 3.59 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM11 |
| Curb weight | 1 860 kg |
| Gross weight | 2 085 kg |
| Length | 4 690 mm |
| Width | 1 905 mm |
| Height | 1 280 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 333.0 g/km |
| Consumption | 14.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 245/35ZR20 (95Y): 8.5x20 DP42.1 / AR= 295/30ZR20 (101Y): 11x20 DP54 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 17/10/2012 |
| Type approval no. | 1AB561 |
1AB555
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 300 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM09 |
| Curb weight | 1 835 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 345.0 g/km |
| Consumption | 14.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR19 (92Y), 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP50.3 / AR= 275/35ZR19 (96Y), 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP62.5 |
| Tires (option) | AV= 235/40ZR19 (92Y): 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP49 / AR= 275/35ZR19 (96Y): 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP58 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 23/03/2012 |
| Type approval no. | 1AB555 |
1XB149
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 300 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM09 |
| Curb weight | 1 835 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 389.0 g/km |
| Consumption | 16.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR19 (92Y), 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP50.3 / AR= 275/35ZR19 (96Y), 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP62.5 |
| Tires (option) | AV= 235/40ZR19 (92Y): 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP49 / AR= 275/35ZR19 (96Y): 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP58 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 03/06/2010 |
| Type approval no. | 1XB149 |
1AB536
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 300 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM09 |
| Curb weight | 1 835 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 345.0 g/km |
| Consumption | 14.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR19 (92Y), 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP50.3 / AR= 275/35ZR19 (96Y), 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP62.5 |
| Tires (option) | AV= 235/40ZR19 (92Y): 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP49 / AR= 275/35ZR19 (96Y): 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP58 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 21/04/2010 |
| Type approval no. | 1AB536 |
1AB528
| Power | 476.0 HP (350.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 600.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 300 km/h |
| Weight/power ratio | 3.86 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM09 |
| Curb weight | 1 835 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 368.0 g/km |
| Consumption | 15.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR19 (92Y), 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP50.3 / AR=275/35ZR19 (96Y), 285/35 ZR19 (103Y): 9.5x19 DP62.5 |
| Tires (option) | AV= 235/40ZR19 (92Y): 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP49 / AR=275/35ZR19 (96Y): 285/35 ZR19 (103Y): 9.5x19 DP58 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 14/04/2008 |
| Type approval no. | 1AB528 |
1AB519
| Power | 457.0 HP (336.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 570.0 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 300 km/h |
| Weight/power ratio | 4.02 kg/HP |
| Displacement | 5 935 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 12 / V-inj |
| Transmission | Automatique 6 rapports |
| Drivetrain | AR |
| Engine | AM04 |
| Curb weight | 1 835 kg |
| Gross weight | 2 060 kg |
| Length | 4 710 mm |
| Width | 1 875 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 394.0 g/km |
| Consumption | 16.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | AV= 235/40ZR19 (92Y), 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP50.3 / AR= 275/35ZR19 (96Y), 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP62.5 |
| Tires (option) | AV= 235/40ZR19 (92Y): 245/40ZR19 (98Y): 8.5x19 DP49 / AR= 275/35ZR19 (96Y): 285/35 ZR19 (103Y):9.5x19 DP62.5 |
| Manufacturer | ASTON MARTIN LAGONDA LTD, GB-CV35 0DB GAYDON WARWICK |
| Approval date | 21/04/2004 |
| Type approval no. | 1AB519 |