CITROEN Saxo 1.1 specifications — approved in Switzerland
60.0 HP
Max power
93.1 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
859 kg
Curb weight
1CD549
| Power | 60.0 HP (44.1 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 93.1 Nm @ 3 600 rpm |
| Top speed |
| 164 km/h |
| Weight/power ratio | 14.32 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HFX |
| Curb weight | 859 kg |
| Gross weight | 1 310 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| Energy category | E |
| Tires | 155/70R13 75T: 4.50x13 DP15, 5.00x13 DP15/20 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T: 5.00x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/05/2000 |
| Type approval no. | 1CD549 |
1CD526
| Power | 60.0 HP (44.1 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 14.67 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDZ |
| Curb weight | 880 kg |
| Gross weight | 1 310 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 155/70R13 75T: 4.50x13 DP15, 5.00x13 DP15/20 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T: 5.00x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 08/12/1998 |
| Type approval no. | 1CD526 |
1CD303
| Power | 60.0 HP (44.1 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 14.67 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDZ |
| Curb weight | 880 kg |
| Gross weight | 1 310 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/70R13 75T: 4 1/2x13 DP15, 5x13 DP20 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T: 4 1/2x13 DP15, 5x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 440 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 04/03/1996 |
| Type approval no. | 1CD303 |
1CD304
| Power | 60.0 HP (44.1 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 15 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDZ |
| Curb weight | 900 kg |
| Gross weight | 1 330 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/70R13 75T: 4 1/2x13 DP15, 5x13 DP20 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T: 4 1/2x13 DP15, 5x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 31/01/1996 |
| Type approval no. | 1CD304 |
1CD527
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 16.18 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDY |
| Curb weight | 880 kg |
| Gross weight | 1 310 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 155.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 155/70R13 75T: 4.50x13 DP15, 5.00x13 DP15/20 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T: 5.00x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 08/12/1998 |
| Type approval no. | 1CD527 |
1CD306
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 16.54 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDY |
| Curb weight | 900 kg |
| Gross weight | 1 330 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/70R13 75T 5.00x13 DP15 ou 4 1/2x13 DP15 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T 5.00x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 450 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 31/01/1996 |
| Type approval no. | 1CD306 |
1CD305
| Power | 54.4 HP (40.0 kW) @ 6 200 rpm |
| Torque | 87.5 Nm @ 3 800 rpm |
| Top speed | 162 km/h |
| Weight/power ratio | 16.18 kg/HP |
| Displacement | 1 124 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HDY |
| Curb weight | 880 kg |
| Gross weight | 1 310 kg |
| Length | 3 718 mm |
| Width | 1 595 mm |
| Height | 1 368 mm |
| Wheelbase | 2 385 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 159.0 g/km |
| Consumption | 6.70 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/70R13 75T 5.00x13 DP15 ou 4 1/2x13 DP15 |
| Tires (option) | 165/70R13 79T 5.00x13 DP20 |
| Tow cap. (braked) | 600 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 440 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 31/01/1996 |
| Type approval no. | 1CD305 |