CITROEN Xantia 1.8i specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
153.0 Nm
Max torque
179 km/h
Top speed
1 316 kg
Curb weight
1CD417
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 179 km/h |
| Weight/power ratio | 13.08 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFZ |
| Curb weight | 1 316 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 4 444 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 387 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 229.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14 (84T/H), 185/65R14 (86H): 5 1/2x14 DP18 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/03/1997 |
| Type approval no. | 1CD417 |
1CD339
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 179 km/h |
| Weight/power ratio | 12.72 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFZ |
| Curb weight | 1 280 kg |
| Gross weight | 1 745 kg |
| Length | 4 444 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 387 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 229.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/70R14, 185/65R14: 5 1/2x14 DP18 |
| Tires (option) | 195/55R15: 6x15 DP18 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1CD339 |