CITROEN Xantia 2.0i autom specifications — approved in Switzerland
121.0 HP
Max power
176.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 392 kg
Curb weight
| Power | 121.0 HP (89.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 176.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.5 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFX |
| Curb weight | 1 392 kg |
| Gross weight | 1 840 kg |
| Length | 4 524 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 400 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 9.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5 1/2x15 DP 8 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 06/01/1998 |
| Type approval no. | 1CD485 |