CITROEN Xantia Break 1.8i specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
187 km/h
Top speed
1 387 kg
Curb weight
1CD484
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 187 km/h |
| Weight/power ratio | 12.59 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY |
| Curb weight | 1 387 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 712 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5 1/2x15 DP 8 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 690 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 06/01/1998 |
| Type approval no. | 1CD484 |
1CD427
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 189 km/h |
| Weight/power ratio | 12.45 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY |
| Curb weight | 1 372 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 406 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 214.0 g/km |
| Consumption | 9.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15 88H: 5 1/2x15 DP15, 6x15 DP15 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 685 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 23/05/1997 |
| Type approval no. | 1CD427 |
1CD347
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 178 km/h |
| Weight/power ratio | 13.52 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFZ |
| Curb weight | 1 360 kg |
| Gross weight | 1 870 kg |
| Length | 4 660 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 406 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 8.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R15: 5 1/2x15 DP15, 6x15 DP15 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 680 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1CD347 |